Aktuálně

Povídáme si o Alzheimerově chorobě v ČRo
20. října 2021 Aktuality

Povídáme si o Alzheimerově chorobě v ČRo

...."Specializovanou péči poskytují v Domově sv. Aloise...povídá o tom i vedoucí Domova Mgr. Lenka Dejmková".... více zde:  https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/plzen/34/2021-10-11

Den seniorů i u nás
1. října 2021 Aktuality

Den seniorů i u nás

Mezinárodní den seniorů je oslavou a připomenutím tématu stáří, které se svým způsobem týká každého z nás. V Domově sv. Aloise se snažíme, aby se podmínky pro život seniora se syndromem demence stále zlepšovaly. Díky daru krásných okrasných gerber jsme si svátek spontálně připomněli. Žluté a červené gerbery nám budou zdobit pokoje ještě dlouho. Děkujeme.

O demenci v ČRo
21. září 2021 Aktuality

O demenci v ČRo

V rámci akce DNY PAMĚTI 2021 hovořila o demenci včera v ČRo HK v pořadu Radioporadna Silva Pecharová, pracovnice hradecké Domovinky. Pořad je k dispozici v archivu:)

Dny paměti se blíží
10. září 2021 Aktuality

Dny paměti se blíží

K týdnu paměti nabízíme jako každý rok brožury a materiály, které mohou pečujícím odpovědět na jejich otázky, připravit je na čas budoucí v průběhu pečování o osobu trpící syndromem demence. Kont. telefon: 731 619 754, Jelínková Monika.

Nová vrchní sestra Domova
2. září 2021 Aktuality

Nová vrchní sestra Domova

Posilujeme náš tým a vítáme novou kolegyni. Stále se snažíme zvyšovat naše odborné personální zázemí, a i proto se v nedávné době stala novou členkou našeho týmu Bc. Lenka Němcová.   Lenka je povoláním všeobecná sestra, její odborností je zejména oblast ošetřovatelská péče o křehké seniory, kde našim klientům může nabídnout ucelenou péči související se zdravím a syndromem demence. Její snahou
a hlavním cílem je proces zkvalitňování poskytované péče.   Zároveň se specializuje na týmovou spolupráci, profesní vztahy. Podporuje otevřenou komunikaci s rodinami i širší veřejností. Sama se dál profesně rozvíjí v postgraduálním vzdělávání.

DNY PAMĚTI 2021
16. srpna 2021 Aktuality

DNY PAMĚTI 2021

DNY PAMĚTI 2021 – je projekt na podporu včasného záchytu poruch paměti. Během této akce proběhne informační kampaň, věnující se problematice Alzheimerovy choroby nebo jiného typu demence. Tato tradiční celonárodní akce České Alzheimerovské společnosti, se letos v Plzni bude konat ve dnech 13. až 24. září 2021.  Alzheimerova nemoc narušuje výkon mozku a způsobuje pokles myšlení, paměti i úsudku. Při včasném zahájení odborné pomoci a léčby je ale možné výrazně zbrzdit postup rozvoje syndromu demence a tak zlepšit kvalitu života nemocného.  Péče o takto nemocného je velice náročná a ovlivňuje významně pečující osoby i chod celé rodiny. Také proto provozujeme poradnu pro pečující rodinné příslušníky. Budete si moci odtud např. odnést příručku Jak upravit domov pro člověka s demencí, sešity na trénování paměti apod. Rovněž je možnost objednat se na místě na informační test paměti, který provede Mgr. Monika Jelínková, Je třeba počítat cca s jednou hodinou trvání, a proto je nutné dodržet domluvený čas. K využití uvádíme rovněž celorepubliková telefonní čísla:  Linka seniorů 800 200 007  pro seniory a pečující  - provoz PO až PÁ od 8.00 do 20.00 h. Senior telefon 800 157 157 pro osamělé, stárnoucí i pečující,- provoz  NON STOP, Městská charita Plzeň je v roli kontaktního místa jednou z prvních poboček této společnosti.  Věnuje se aktivně pomoci lidem, postiženým touto velice deprimující chorobou v terénu i ve specializovaném Domově sv. Aloise v Hradišťské ulici, kde mj. provozujeme i výše zmíněnou poradnu.  Pokud si chcete eventuálně udělat lepší představu o tomto našem domově a o péči v něm poskytované, můžete se v omezené míře a za dodržení platných podmínek (očkování, test, potvrzení o prodělané nemoci COVID 19 v uplynulých 180 dnech). v pondělí 13. září 2021 zúčastnit i mše svaté sloužené v kapli domova pravidelně v pondělí ve14:45 h.  V Plzni bude mj. v této době organizována i veřejná sbírka na různých místech ve prospěch pomoci lidem, trpícím touto chorobou. 95% vybraných prostředků se vrací adresně přímo pro naši pobočku na zakoupení potřebných pomůcek pro klienty našeho domova. Vloni, i přes velmi omezené možnosti díky pandemii, to byla částka 16 780 Kč a bylo z ní, mimo jiné drobnější kompenzační pomůcky, zakoupeno i pojízdné křeslo LINET, což umožní větší komfort při poskytování péče klientům a ulehčuje práci i ošetřujícímu personálu. Také letos spoléháme na Vaši štědrost, DĚKUJEME. autorka: Anna Srbová        

Projekt ČRo, mobilní zahrádka I
12. srpna 2021 Aktuality

Projekt ČRo, mobilní zahrádka I

Zúčastnili jsme se literární soutěže ČRo Ježíškových vnoučat o mobilní zahrádku pro seniory v Domovech - pobytové službě. A vyhráli jsme jej.  Jarní pohled na zahrádce:   Jaro, jaro! Přijď jen blíž, hned tu něco uvidíš. Všude samý květ a včelka, sluníčko nás rozsvítí.   Příroda je mocná učitelka, tu nový list, tu nový život, k radosti máme stále důvod.

Příspěvky zdravotních pojišťoven na pomůcky pro kognitivní trénink v roce 2021
10. srpna 2021 Aktuality

Příspěvky zdravotních pojišťoven na pomůcky pro kognitivní trénink v roce 2021

Pro správné a úspěšné čerpání příspěvku, nezapomeňte prosím zkontrolovat podrobnější podmínky programů, které najdete na webových stránkách jednotlivých zdravotních pojišťoven. Příspěvek se vztahuje na nákup všech pomůcek pro trénování paměti a dalších kognitivních funkcí, které naleznete na webu (v e-shopu) České alzheimerovské společnosti. Klientům nad 65 let přispívá Všeobecná zdravotní pojišťovna na zakoupení pomůcek na trénování paměti v rámci svého programu prevence poruch duševního zdraví částkou až 500 Kč. Stejnou částkou přispívá také Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR.  Na nákup pomůcek pro trénink paměti přispívá také Revírní bratrská pokladna až 500 Kč.  Zaměstnanecká pojišťovna Škoda  nabízí pro seniory (od 65 let) příspěvek 500 Kč na specifické pomůcky pro prevenci Alzheimerovy choroby. Pro seniory starší 60 let nabízí Vojenská zdravotní pojišťovna na kognitivní pomůcky doporučené Českou alzheimerovskou společností příspěvek 300 Kč. V Oborové zdravotní pojišťovně zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP) v rámci svého zdravotně preventivního programu Prevence Alzheimerovy nemoci nabízíjí vyšetření paměti v kontaktních místech ČALS, kde každý pojištěnec starší 40 let získá také Sešit Procvičování krátkodobé paměti. 

Květiny na okna našeho Domova
2. srpna 2021 Aktuality

Květiny na okna našeho Domova

Máte doma rostliny či řízky,  které se vám nevejdou do bytu? Je vám líto rostliny vyhazovat nebo máte prostě moc stejných druhů? Pokud nám pokojové květiny darujete, budeme moc rádi. Pomůžete nám tím zútulnit okenní parapety a navodit domácí, osobitou atmosféru pokojů našich klientů. Všichni víme, že bytové doplňky mají veliký vliv na celkové klima domova. Děkujeme vám. 

Reminiscence aneb naše mládí
21. července 2021 Aktuality

Reminiscence aneb naše mládí

Při našem povídání jsme si vzpomněli na návštěvy dětí z mateřinek a naše vlastní školková léta…..Pamatujete si tuhle básničku? Beruško, půjč mi jednu tečku, třeba tu co máš na zadečku, musím jí napsat za větou, ať se mi slova nepletou. A jakou jste měli nejraději vy? Krásné prázdniny mějte.